Korporasi Kemajuan Perikanan dan Nelayan Sabah
Dashboard Intelijen Perikanan Sabah
Program · latihan digital · infrastruktur · keadaan laut
Dashboard Hasrat 2026
Pendaftaran melalui laman web sejak 26 Jun 2026 — bukan permohonan rasmi
Dashboard ini menarik datanya sendiri.
Borang di laman ini menulis terus ke rekod pendaftaran. Dashboard membacanya semula setiap 5 minit, mengira semula setiap carta, dan menulis ganti setiap angka di bawah — tanpa sentuhan manusia.
Rantaian integrasi — hujung ke hujung
- Borang laman webnelayan isi Daftar Hasrat
- Rekod pendaftarandiagregat di punca
- Cloudflare Workercache 5 minit
- Dashboard iniangka ditulis semula
Agregat sahaja — nama, telefon dan e-mel tidak pernah dibaca daripada sumber. Pecahan skim 24 + 23 + 13 + 7 + 0 = 67 · pendaftaran hasrat, bukan peserta program (rekod LMS berasingan).
Sejak borang Daftar Hasrat dibuka pada Jun 2026, komuniti perikanan Sabah mendaftar terus melalui laman ini.
- Jumlah semua skim Jun 4 · Julai 15 · Ogos 48
- Inisiatif Kebun Dapur Jun 1 · Julai 3 · Ogos 19
Pendaftaran terkini: 28 Ogos 2026.
- Belum pernah63
- Pernah4
Belum pernah menerima bantuan Ko-Nelayan sebelum ini.
Pilihan berbilang · n = 24 pemohon i-Nelayan
Pendaftaran hasrat BUKAN permohonan rasmi dan tidak menjamin kelulusan. Kelulusan tertakluk kepada semakan rasmi oleh Ko-Nelayan.
Jeti Infra Ko-Nelayan
16 jeti dibina di bawah RMKe-12, merentas lima wilayah Ko-Nelayan
16 jeti dibina di bawah RMKe-12. Klik pin untuk butiran kampung, daerah dan jenis struktur.
16 jeti dibina di bawah RMKe-12, dikumpul mengikut 5 wilayah Ko-Nelayan.
Jumlah 16 · kesemuanya aktif · 15 kayu, 1 konkrit & kayu
Ko-Nelayan telah membina 16 jeti pendaratan di bawah Program i-INFRA, RMKe-12 — tersebar di 10 daerah dan merangkumi kesemua 5 wilayah operasi Ko-Nelayan, dari Banggi di utara hingga Tawau di selatan. Wilayah Sandakan menerima pembinaan paling banyak (5 jeti), diikuti Kudat, Pedalaman dan Tawau (3 setiap satu), dan Pantai Barat (2). Kesemua 16 beroperasi aktif sebagai pusat pendaratan dan pemunggahan hasil perikanan bagi komuniti nelayan pesisir.
Komuniti & Skim
Peserta program pembiayaan Ko-Nelayan — rekod LMS 1980–2026
Lapan skim pembiayaan, 5,697 peserta. Nama rasmi penuh mengikut rekod LMS.
Arkib Sumber: sistem LMS Ko-Nelayan · eksport 29 Ogos 2026 · n = 5,697. Semakan silang: program, jantina dan pengeluaran pinjaman ketiga-tiganya 5,697.
⚠ SPUP (Skim Peneraju Usahawan Perikanan) ialah skim yang kini diteruskan sebagai i-Usahawan. Rekod di atas ialah peserta program — bukan pendaftaran hasrat melalui laman web (seksyen 01, n = 67).
Pecahan lelaki dan wanita bagi kesemua lapan program.
Peserta wanita
- Wanita1,773 · 31.1%
- Lelaki3,924 · 68.9%
- PIKP — majoriti wanita65.9% wanita
Arkib PIKP ialah program terbesar (1,983 peserta) dan majoriti wanita — 65.9%. Pecahan penuh lapan program ada dalam jadual di bawah.
29 lokasi direkod dalam LMS, merentas kelima-lima cawangan operasi Ko-Nelayan. 12 teratas dipaparkan; senarai penuh dalam jadual di bawah.
Senarai penuh — 29 lokasi, 5 cawangan, 5,700 peserta
| Cawangan / Lokasi | Peserta | % daripada 5,700 |
|---|---|---|
| Tawau | 1,594 | 28.0% |
| Semporna | 528 | 9.3% |
| Tawau | 506 | 8.9% |
| Kunak | 354 | 6.2% |
| Lahad Datu | 205 | 3.6% |
| Merotai | 1 | 0.0% |
| Kudat | 1,516 | 26.6% |
| Pitas | 489 | 8.6% |
| Kudat | 439 | 7.7% |
| Kota Marudu | 318 | 5.6% |
| Banggi | 263 | 4.6% |
| Matunggong | 7 | 0.1% |
| Sandakan | 1,047 | 18.4% |
| Sandakan | 508 | 8.9% |
| Beluran | 358 | 6.3% |
| Kinabatangan | 111 | 1.9% |
| Tongod | 69 | 1.2% |
| Telupid | 1 | 0.0% |
| Pedalaman | 826 | 14.5% |
| Beaufort | 353 | 6.2% |
| Kuala Penyu | 272 | 4.8% |
| Sipitang | 132 | 2.3% |
| Keningau | 52 | 0.9% |
| Pedalaman | 10 | 0.2% |
| Tenom | 4 | 0.1% |
| Tambunan | 3 | 0.1% |
| Pantai Barat | 717 | 12.6% |
| Kota Belud | 228 | 4.0% |
| Kota Kinabalu | 157 | 2.8% |
| Tuaran | 149 | 2.6% |
| Papar | 138 | 2.4% |
| Penampang | 30 | 0.5% |
| Putatan | 12 | 0.2% |
| Ranau | 3 | 0.1% |
| JUMLAH · 29 lokasi | 5,700 | 100.0% |
Arkib Sumber: sistem LMS Ko-Nelayan · eksport 29 Ogos 2026. Jumlah paparan daerah ialah 5,700, iaitu +3 berbanding jumlah mengikut program (5,697).
⚠ Senarai LMS merekod 29 lokasi — ia bukan senarai daerah pentadbiran Sabah: Merotai ialah pekan dalam Tawau, Matunggong daerah kecil bawah Kudat, dan Pedalaman ialah nama bahagian. Dipaparkan seperti direkod — tidak digabungkan sendiri — supaya angka boleh diaudit terhadap sumber.
Peserta baharu setiap tahun, 1980 hingga 2026. Puncak 1,288 pada 2011. Tuding mana-mana tahun untuk melihat nilainya.
- Tahun puncak — 20111,288 peserta
- Tahun berdata32 tahun
- Rekod membawa tahun5,496 / 5,697
Nilai setiap tahun — 32 tahun, 5,496 peserta
| Tahun | Peserta | % daripada 5,496 |
|---|---|---|
| 1980 | 2 | 0.0% |
| 1990 | 2 | 0.0% |
| 1991 | 1 | 0.0% |
| 1993 | 1 | 0.0% |
| 1994 | 1 | 0.0% |
| 1996 | 1 | 0.0% |
| 2000 | 4 | 0.1% |
| 2002 | 2 | 0.0% |
| 2003 | 1 | 0.0% |
| 2004 | 1 | 0.0% |
| 2005 | 33 | 0.6% |
| 2006 | 117 | 2.1% |
| 2007 | 284 | 5.2% |
| 2008 | 368 | 6.7% |
| 2009 | 399 | 7.3% |
| 2010 | 172 | 3.1% |
| 2011 | 1,288 | 23.4% |
| 2012 | 483 | 8.8% |
| 2013 | 519 | 9.4% |
| 2014 | 376 | 6.8% |
| 2015 | 189 | 3.4% |
| 2016 | 145 | 2.6% |
| 2017 | 130 | 2.4% |
| 2018 | 138 | 2.5% |
| 2019 | 131 | 2.4% |
| 2020 | 124 | 2.3% |
| 2021 | 97 | 1.8% |
| 2022 | 110 | 2.0% |
| 2023 | 121 | 2.2% |
| 2024 | 115 | 2.1% |
| 2025 | 122 | 2.2% |
| 2026 | 19 | 0.3% |
| JUMLAH · 32 tahun | 5,496 | 100.0% |
Arkib Sumber: sistem LMS Ko-Nelayan · eksport 29 Ogos 2026. Carta ini meliputi 5,496 daripada 5,697 peserta (96.5%).
Nelayan Digital
Program e-SMART dan keadaan perairan Sabah — latihan satelit hingga zon tangkapan
Purata setahun. Baldi 2022–2023 meliputi dua tahun — dinormalkan supaya perbandingan adil.
- 2022–2023~82
- 2024121
- 2025164
Bilangan daerah Sabah yang telah menerima program e-SMART.
- Siri 1124
- Siri 2101
- Nelayan Asnaf60
Tiga siri di atas berjumlah 285, bukan 448 — ia tidak meliputi keseluruhan program. Skop sebenar belum disahkan pemilik data. Jurang data
10 daerah belum menerima latihan digital.
17 daripada 27 daerah Sabah. Nombor di bawah boleh disemak silang tiga cara — ketiga-tiganya mendarat pada 448.
- Tawau104
- Semporna42
- Kudat40
- Beaufort37
- Kunak31
- Pitas30
- Kota Marudu28
- Sipitang25
- Lahad Datu24
- Banggi16
- Kota Kinabalu15
- Papar14
- Tuaran14
- Kota Belud13
- Kuala Penyu8
- Putatan6
- Membakut1
Tiga cara berbeza mengira populasi yang sama. Ketiga-tiganya mesti mendarat pada nombor yang sama — dan ia berlaku.
- 17 daerah dijumlahkan448
- 3 rantau · 201 + 133 + 114448
- 3 baldi tahun · 163 + 121 + 164448
Taburan penuh mengikut rantau — 3 rantau, 17 daerah, 448 nelayan
| Rantau / Daerah | Nelayan | % daripada 448 |
|---|---|---|
| Pantai Timur | 201 | 44.9% |
| Tawau | 104 | 23.2% |
| Semporna | 42 | 9.4% |
| Kunak | 31 | 6.9% |
| Lahad Datu | 24 | 5.4% |
| Pantai Barat & Pedalaman | 133 | 29.7% |
| Beaufort | 37 | 8.3% |
| Sipitang | 25 | 5.6% |
| Kota Kinabalu | 15 | 3.3% |
| Papar | 14 | 3.1% |
| Tuaran | 14 | 3.1% |
| Kota Belud | 13 | 2.9% |
| Kuala Penyu | 8 | 1.8% |
| Putatan | 6 | 1.3% |
| Membakut | 1 | 0.2% |
| Utara Sabah | 114 | 25.4% |
| Kudat | 40 | 8.9% |
| Pitas | 30 | 6.7% |
| Kota Marudu | 28 | 6.2% |
| Banggi | 16 | 3.6% |
| JUMLAH · 17 daerah | 448 | 100.0% |
Sumber: rekod latihan program e-SMART, Ko-Nelayan. Kursus dianjurkan oleh Pusat Latihan Akuakultur Ko-Nelayan (KATC); program dimiliki dan disahkan oleh Bahagian Pembangunan Nelayan (PN). e-SMART ialah kerjasama Ko-Nelayan × Agensi Angkasa Malaysia (MYSA).
Saiz set (n): 448 nelayan · 17 daerah · 3 rantau · tiga baldi tahun (2022–2023, 2024, 2025).
Tarikh potong: belum disahkan pemilik data — julat rekod ialah 2022–2025, tetapi tarikh eksport sebenar tidak diketahui, jadi tiada tarikh dipaparkan. Jurang data
Label provenans: eksport bertarikh, tidak berubah — bukan suapan langsung. Arkib · 2022–2025
Perihalan naratif: 448 nelayan telah menyelesaikan latihan e-SMART di 17 daripada 27 daerah Sabah antara 2022 dan 2025. Penyertaan purata setahun hampir dua kali ganda dalam dua tahun — kira-kira 82 orang setahun pada 2022–2023, 121 pada 2024, dan 164 pada 2025. Pantai Timur menyumbang paling ramai (201, dipacu Tawau dengan 104), diikuti Pantai Barat & Pedalaman (133) dan Utara Sabah (114). Sepuluh daerah masih belum menerima latihan digital.
Lautan — keadaan perairan & zon potensi perikanan
Langsung · METTaburan contoh 42 lokasi PFZ di perairan Sabah — hasil analisis suhu permukaan laut dan kepekatan klorofil daripada imej satelit.
Seret pemegang emas untuk menapis titik mengikut nilai yang diukur satelit. Tekan main untuk menyapu julat secara automatik. Paksi ini bukan masa — data terdiri daripada dua lintasan satelit sahaja.
Penafian — data arkib & tamat tempoh
- Titik yang dipaparkan ialah data arkib yang telah tamat tempoh, disediakan sebagai simulasi dan contoh bagi tujuan penerangan sahaja.
- Ia bukan data operasi semasa, tidak dikemas kini, dan tidak boleh dijadikan asas keputusan pelayaran atau penangkapan ikan.
- Nelayan berdaftar hendaklah merujuk aplikasi e-SMART rasmi dan ramalan cuaca MET sebelum keluar ke laut.
- Ko-Nelayan tidak bertanggungjawab terhadap sebarang kerugian, kerosakan atau kemalangan — termasuk tetapi tidak terhad kepada kehilangan hasil tangkapan — akibat kebergantungan kepada maklumat ini.
Senarai penuh 42 lokasi — data arkib, bukan untuk kegunaan operasi
Amaran: senarai di bawah ialah data arkib yang telah tamat tempoh, disediakan sebagai simulasi bagi tujuan penerangan sahaja.
| # | Zon | Koordinat (GPS) | Suhu °C | Klorofil | Satelit |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Zon B | 7 18.98N · 117 28.94E | 31.12 | 0.63 | Aqua · MODIS |
| 2 | Zon B | 6 14.72N · 116 5.01E | 31.05 | 0.61 | Aqua · MODIS |
| 3 | Zon A | 6 35.99N · 116 26.7E | 30.85 | 0.97 | Aqua · MODIS |
| 4 | Zon B | 7 24.65N · 117 29.09E | 30.56 | 0.55 | Aqua · MODIS |
| 5 | Zon A | 7 1.22N · 117 0.79E | 30.55 | 0.72 | Aqua · MODIS |
| 6 | Zon B | 6 45.41N · 116 30.01E | 30.54 | 0.72 | Aqua · MODIS |
| 7 | Zon B | 6 38.47N · 116 27.65E | 30.48 | 0.80 | Aqua · MODIS |
| 8 | Zon B | 7 23.74N · 116 46.97E | 29.99 | 0.33 | Aqua · MODIS |
| 9 | Zon A | 7 24.03N · 117 4.09E | 29.88 | 0.81 | Aqua · MODIS |
| 10 | Zon A | 7 1.97N · 117 2.55E | 29.73 | 0.69 | Aqua · MODIS |
| 11 | Zon B | 6 52.73N · 117 37.98E | 29.56 | 0.61 | Aqua · MODIS |
| 12 | Zon A | 6 39.32N · 116 30.34E | 29.54 | 0.97 | Aqua · MODIS |
| 13 | Zon B | 5 30.8N · 119 2.37E | 29.43 | 0.74 | Suomi NPP · VIIRS |
| 14 | Zon A | 5 16.12N · 119 18.47E | 29.39 | 0.42 | Suomi NPP · VIIRS |
| 15 | Zon A | 4 42.35N · 118 39.43E | 29.31 | 0.45 | Suomi NPP · VIIRS |
| 16 | Zon B | 5 15.3N · 119 24.64E | 29.17 | 0.36 | Suomi NPP · VIIRS |
| 17 | Zon A | 4 52.58N · 118 28.2E | 29.10 | 0.30 | Suomi NPP · VIIRS |
| 18 | Zon A | 4 42.58N · 118 36.88E | 29.01 | 0.34 | Suomi NPP · VIIRS |
| 19 | Zon B | 5 19.01N · 119 22.39E | 28.90 | 0.29 | Suomi NPP · VIIRS |
| 20 | Zon A | 4 49.35N · 118 27.71E | 28.88 | 0.22 | Suomi NPP · VIIRS |
| 21 | Zon A | 5 20.73N · 119 19.05E | 28.86 | 0.40 | Suomi NPP · VIIRS |
| 22 | Zon A | 4 38.97N · 118 58.67E | 28.85 | 0.31 | Suomi NPP · VIIRS |
| 23 | Zon A | 5 11.84N · 119 19.86E | 28.79 | 0.44 | Suomi NPP · VIIRS |
| 24 | Zon B | 5 32.04N · 118 58.83E | 28.75 | 0.53 | Suomi NPP · VIIRS |
| 25 | Zon B | 5 35.44N · 118 53.06E | 28.67 | 0.42 | Suomi NPP · VIIRS |
| 26 | Zon A | 4 47.97N · 118 29.73E | 28.64 | 0.22 | Suomi NPP · VIIRS |
| 27 | Zon B | 5 37.65N · 118 56.04E | 28.62 | 0.35 | Suomi NPP · VIIRS |
| 28 | Zon A | 4 39.89N · 118 57.22E | 28.62 | 0.26 | Suomi NPP · VIIRS |
| 29 | Zon A | 4 37.34N · 118 59.36E | 28.54 | 0.24 | Suomi NPP · VIIRS |
| 30 | Zon B | 5 31.8N · 118 57.52E | 28.51 | 0.67 | Suomi NPP · VIIRS |
| 31 | Zon A | 5 34.89N · 118 50.94E | 28.45 | 0.67 | Suomi NPP · VIIRS |
| 32 | Zon B | 5 3.43N · 119 15.93E | 28.31 | 0.32 | Suomi NPP · VIIRS |
| 33 | Zon B | 4 51.89N · 119 11.71E | 28.30 | 0.52 | Suomi NPP · VIIRS |
| 34 | Zon A | 4 59.01N · 118 56.42E | 28.00 | 0.22 | Suomi NPP · VIIRS |
| 35 | Zon A | 4 59.13N · 118 59.57E | 27.98 | 0.24 | Suomi NPP · VIIRS |
| 36 | Zon B | 4 52.95N · 119 9.42E | 27.87 | 0.27 | Suomi NPP · VIIRS |
| 37 | Zon A | 5 1.58N · 119 4.9E | 27.82 | 0.24 | Suomi NPP · VIIRS |
| 38 | Zon B | 5 37.11N · 118 49.13E | 27.82 | 0.53 | Suomi NPP · VIIRS |
| 39 | Zon A | 5 24.47N · 119 18.9E | 27.78 | 0.21 | Suomi NPP · VIIRS |
| 40 | Zon B | 5 21.42N · 119 21.41E | 27.72 | 0.23 | Suomi NPP · VIIRS |
| 41 | Zon A | 5 8.13N · 119 19.1E | 27.69 | 0.46 | Suomi NPP · VIIRS |
| 42 | Zon B | 4 44.97N · 118 46.4E | 27.58 | 0.28 | Suomi NPP · VIIRS |
Arkib — tamat tempoh Sumber: analisis satelit MYSA × Ko-Nelayan (program e-SMART)
Data langsung Jabatan Meteorologi Malaysia. Tekan main untuk melihat perubahan 7 hari, atau klik kawasan untuk butiran.
MET tidak menerbitkan sempadan kawasan marin, jadi penanda di atas ialah label kawasan, bukan sempadan. Tahap ombak (Tenang / Sederhana / Bergelora / Bahaya) ialah klasifikasi terbitan Ko-Nelayan, bukan data MET.
Langsung Terbitan — tahap ombak Sumber rasmi: Jabatan Meteorologi Malaysia · dikemas —
Ekonomi Digital
Pasar digital e-KAN — jualan, pesanan dan usahawan
Jualan terkumpul dan bilangan pesanan tersedia, tetapi belum boleh diterbitkan.
Dua perkara belum diselesaikan: dasar penerbitan data jualan (item F3) dan akses data agregat daripada pentadbir platform (item F11). Jurang data · F3 · F11